JUBILEUSZOWY DZIECIĘCY FESTIWAL KULTURY UKRAIŃSKIEJ W ELBLĄGU

W dniach 14-15 maja odbył się w Elblągu jubileuszowy 50. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. Przegląd festiwalowy miał miejsce na scenie teatru im. Aleksandra Sewruka, a  organizatorem festiwalu był Związek Ukraińców w Polsce. Tegoroczny festiwal zgromadził rekordową liczbę uczestników, ponad 500 młodych artystów prezentowało swoje programy.

Przedsięwzięcie  skierowane jest do dzieci uczących się języka ukraińskiego w przedszkolach, szkołach podstawowych, młodzieży gimnazjalnej oraz wszystkich, którzy chcą popularyzować kulturę ukraińską. Formuła festiwalu zakłada różnorodność tematyczną prezentowanych programów artystycznych od recytacji poprzez kompozycje poetycko-muzyczne i  małe formy teatralne do występów solistów, grup wokalnych, tanecznych oraz chórów.

W Elblągu Międzyszkolne Zespoły Nauczania Języka Ukraińskiego z Gimnazjum nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 22  W Olsztynie reprezentował Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko, który wystąpił z programem muzycznym Wsi my Rodyna (Wszyscy jesteśmy jedną Rodziną).

Piotr Tyma ? przewodniczący ZUwP podkreślił, że  w ciągu tych pięćdziesięciu lat festiwal w Elblągu zyskał rangę najważniejszego wydarzenia w życiu społeczności ukraińskiej naszego regionu, stał się istotnym czynnikiem w tworzeniu mechanizmów kultywowania  tożsamości narodowej wśród rozproszonego młodego pokolenia Ukraińców. Dzięki festiwalowi w Elblągu, obok tzw. oficjalnego życia w szkole z lokalną polską społecznością, zaczął powstawać alternatywny ukraiński świat, który dawał poczucie przynależności do tej grupy narodowej. Bo każda społeczność mniejszościowa, by przetrwać i nie rozpłynąć się w morzu większości, musi zachować pełną strukturę pokoleniową, od najmłodszych poprzez pokolenie średnie do najstarszego.