SPOTKANIE Z POEZJĄ TARASA SZEWCZENKI

Był synem chłopa i stał się władcą królestwa Ducha (Iwan Franko)

Każdego roku w marcu Ukraińcy na całym świecie oddają cześć  wielkiemu ukraińskiemu poecie Tarasowi Szewczence. Ukraińcy Warmii i Mazur także uroczyście odznaczyli kolejną rocznicę urodzin i śmierci swojego wieszcza narodowego.  W niedzielę 13 marca w Olsztynie w teatrze im. Stefana Jaracza  odbył się koncert Szewczenkowski, na którym rozbrzmiewały utwory poetyckie i piosenki inspirowane twórczością poety. Uroczystość została zorganizowana przez Olsztyński Oddział Związku Ukraińców w Polsce z udziałem dwóch podmiotów artystycznych ? reprezentacyjnego Chóru Męskiego ZUwP Żurawie pod dyrekcją Jarosława Wujcika oraz Dziecięcego Zespołu Wokalnego Suzirjaczko pod artystycznym kierownictwem Andrzeja Ciupy. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko społeczności ukraińskiej Olsztyna, ale wszystkich melomanów śpiewu chóralnego.

Publiczność olszyńska owacyjnie przyjęła jakże różne style interpretacji poezji wielkiego Kobziarza. Od wzruszającego, wzniosłego i  wielogłosowego chóralnego wykonania a capella Żurawi poprzez radosne, żywiołowe wokalno-instrumentalne kompozycje utworów Szewczenki w wykonaniu dzieci z Suzirjaczka.

Chór Żurawli istnieje od 1972 roku i zrzesza chórzystów z różnych części Polski, którzy, podobnie do wędrujących żurawi, zlatują się ?kluczami? na swoje comiesięczne weekendowe spotkania muzyczne, by przygotować nowe programy artystyczne. Członkami zespołu są przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, nieprofesjonalni śpiewacy, których połączyła pasja do śpiewania, muzyki i kultury ukraińskiej. W Olsztynie chór wystąpił w dwóch odsłonach prezentując w pierwszej części pieśni do słów Tarasa Szewczenki, w drugiej  najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.

Zespół Suzirjaczko to dynamicznie rozwijająca się dziecięco-młodzieżowa grupa, która powstała w 2011 roku. Zespół tworzą dzieci mniejszości ukraińskiej, które uczą się w Międzyszkolnym Zespole Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej  w Szkole Podstawowej  nr 22 i Gimnazjum nr 7 w Olsztynie. Zespół uświetniał swoim śpiewem wiele ważnych uroczystości w naszym regionie. W teatrze młodzi artyści przedstawili program poetycko-muzyczny, na który złożyły się piosenki inspirowane twórczością poety, natomiast gimnazjaliści recytowali wiersze różnych poetów ukraińskich m.in. Iwana Franki, Łesi Ukrainki, Liny Kostenko, Ludmiły Jacury o wielkim proroku Szewczence.

Dla Ukraińców Taras Szewczenko był nie tylko genialnym poetą i malarzem, ale także symbolem walki o niepodległość i świadomość narodową Ukraińców, stał się duchownym przywódcą narodu ukraińskiego. Pozostał ikoną i narodowym symbolem.