Kozackie otrzęsiny pierwszej klasy

Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego

23 października, zgodnie z tradycją, uczniowie klas II i III uroczyście przyjęli młodsze koleżanki i kolegów do ?braci gimnazjalnej?, poddając ich wcześniej próbie ogniowej zwanej ?otrzęsinami?. Pierwszoklasiści przyjęci w poczet uczniów gimnazjum MZNJU udowodnili, że życie kozackie im nie straszne i z dużym poczuciem humoru oraz zaangażowaniem zmagali się z konkurencjami sportowymi inspirowanymi zwyczajami i tradycjami kozackimi. Humor i spryt w zabawie ?tegorocznych  czurów?* zdecydował, iż pomyślnie przeszli egzamin i zostali mianowani kozakami-gimnazjalistami.

*czura (dżura) ? na Ukrainie w XVI-XVIII w. młody chłopak, który służył kozakowi (np.: dbał o broń, konia) i po okresie próbnym stawał się kozakiem.