3.12.2017   FILM EDUKACYJNY p.t. „IKONOSTAS OLSZTYŃSKI”

Już po raz trzeci uczniowie MZNJU wzięli udział w realizacji kolejnego zadania w ramach projektu wolontariatu pracowniczego w Michelin Polska S.A. „Moc Dobra”. W 2015 roku zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne, a w 2016 zrealizowaliśmy nagranie płyty p.t. „Zaspiwajmo razom druzi” Wokalnego Zespołu Dziecięcego „Suzirjaczko”.

W ramach tegorocznego projektu, realizowanego od maja do października, nakręciliśmy film edukacyjny p.t. „Ikonostas olsztyński” w cerkwi greckokatolickiej  p.w. Pokrow Matki Bożej oraz wydaliśmy płytę DVD.

Centralnym miejscem w każdej cerkwi jest ikonostas, który przez odpowiedni porządek ikon ma odsłaniać tajemnice wiary i pozwalać na lepsze zrozumienie sacrum. Aby przybliżyć symbolikę ikonostasu  osobom odwiedzającym cerkiew, staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: jak patrzeć na ikonostas, jak interpretować rozmieszczenie ikon i treści poszczególnych scen w nich zawartych.

Inicjatorami projektu byli Zbigniew Piszczako (lider projektu Michelin) i nauczycielka Mirosława Czetyrba-Piszczako. Uczennica II klasy gimnazjum, Anna Jarmoła, była lektorem oprowadzającym po tajnikach ikonostasu. Konsultacji w sprawach merytorycznych udzielał nam proboszcz  parafii olsztyńskiej ks. Jan Hałuszka, a dźwięk zrealizował kierownik artystyczny zespołu „Suzirjaczko” – Andrzej Ciupa. Wsparli nas także Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Caritas  Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do obejrzenia filmu edukacyjnego „Ikonostas olsztyński” na stronie internetowej: