22.11.2017    Koncert charytatywny Dzieci dla Sofijki

W Szkole podstawowej nr 2 od kilku lat realizowany jest projekt mniejszości narodowych „Barwy kultury”, którego koordynatorem jest Barbara Berezowska.  W tym roku do projektu po raz pierwszy włączyli się  uczniowie z mniejszości ukraińskiej z III i IV klasy. W ramach projektu gościliśmy w świetlicy romskiej Gaja, gdzie wspólnie wykonaliśmy flagi narodowe Polski, Niemiec i Ukrainy oraz flagę romska. Z zainteresowanie odwiedziliśmy dom mniejszości niemieckiej Kopernik, po którym oprowadziła nas pani Anna. Po wysłuchaniu historii o losach ludności niemieckiej zamieszkującej te tereny dzieci żywo włączyły się do dyskusji przytaczając historię swoich pradziadków, którzy także zmuszeni zostali do opuszczenia swoich ziem rodzinnych.

22 listopada zaprosiliśmy do cerkwi greckokatolickiej dzieci z mniejszości romskiej wraz z opiekunami. S. Oksana opowiedziała o cerkwi, zwróciła uwagę na ikonostas, wyjaśniła mistykę tego miejsca. Następnie wszyscy zebrali się w domu parafialnym na wspólnym wieczorze andrzejkowym. Razem tańczyliśmy, braliśmy udział w zabawach, ale największą atrakcją było wróżenie z kart. Dzieci z wielkim przejęciem i uwagą słuchały przepowiedni o czekającej ich przyszłości. Kolejne wspólne spotkanie zaplanowaliśmy na 6 grudnia i będą to Mikołajki.