1.10.2017
KONCERT W DOBRYM MIEŚCIE

W niedzielę 1 października Wokalny Zespół Dziecięcy Suzirjaczko z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpił w Dobrym Mieście z programem artystycznym z okazji 70 rocznicy akcji ”Wisła”. Akademia okolicznościowa p.t. „Pamiętamy” upamiętniała przymusową deportację około 150 tysięcy Ukraińców z terenów południowo-wschodniej Polski na tzw. Ziemie Odzyskane.
Uroczystość miała charakter spektaklu – wspomnienia. Reminiscencje tamtych dni w wykonaniu uczniów ze Szkoły z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim wywołały szczególnie w oczach osób starszego pokolenia, często uczestników brutalnego przesiedlenia, łzy wzruszenia. Licznie zgromadzonej publiczności zespół Suzirjaczko zaprezentował kilka piosenek nawiązujących do tematyki tęsknoty za utraconą „mała ojczyzną” za rodzinnym domem i krajobrazem.